‘Nomadland’ Wins Big at BAFTA Awards – Complete List of Winners

“Nomadland” has been named the best film of 2020 at the EE British Academy Film Awards, which were handed out on Sunday by the British Academy of Film and Television Arts (BAFTA). Director Chloé Zhao’s haunting road film also won awards for best director, best leading actress (Frances McDormand) and best cinematography, making it the ceremony’s dominant film and giving it yet another prize in a year in which it has already come out on top at the Golden Globes, Critics Choice Awards, Producers Guild Awards and Directors Guild Awards.

Here is the list of BAFTA nominees. Winners are indicated by *WINNER.

BEST FILM
“The Father”
“The Mauritanian”
“Nomadland” *WINNER
“Promising Young Woman”
“The Trial of the Chicago 7”

OUTSTANDING BRITISH FILM
“Calm With Horses”
“The Dig”
“The Father”
“His House”
“Limbo”
“The Mauritanian”
“Mogul Mowgli”
“Promising Young Woman” *WINNER
“Rocks”
“Saint Maud”

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH ACTOR, DIRECTOR OR WRITER
“His House,” Remi Weekes (writer/director) *WINNER
“Limbo,” Ben Sharrock (writer/director) and Irune Gurtabi (producer)
“Moffie,” Jack Sidey (writer/producer)
“Rocks,” Theresa Ikoko, Claire Wilson (writers)
“Saint Maud,” Rose Glass (writer/director), Oliver Kassman (producer)

DIRECTOR
Thomas Vinterberg, “Another Round”
Shannon Murphy, “Babyteeth”
Lee Isaac Chung, “Minari”
Chloé Zhao, “Nomadland” *WINNER
Jasmila Zbanic, “Quo Vadis, Aida?”
Sarah Gavron, “Rocks”

LEADING ACTRESS
Bukky Bakray, “Rocks”
Radha Blank, “The Forty-Year-Old Version”
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
Frances McDormand, “Nomadland” *WINNER
Wunmi Mosaku, “His House”
Alfre Woodard, “Clemency”

LEADING ACTOR
Riz Ahmed, “Sound of Metal”
Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Adarsh Gourav, “The White Tiger”
Anthony Hopkins, “The Father” *WINNER
Mads Mikkelsen, “Another Round”
Tahar Rahim, “The Mauritanian”

SUPPORTING ACTRESS
Niamh Algar, “Calm With Horses”
Kosar Ali, “Rocks”
Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”
Dominique Fishback, “Judas and the Black Messiah”
Ashley Madekwe, “County Lines”
Yuh-Jung Youn, “Minari” *WINNER

SUPPORTING ACTOR
Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” * WINNER
Barry Keoghan, “Calm With Horses”
Alan Kim, “Minari”
Leslie Odom Jr., “One Night In Miami…”
Clarke Peters, “Da 5 Bloods”
Paul Raci, “Sound of Metal”

FILM NOT IN ENGLISH LANGUAGE
“Another Round” *WINNER
“Dear Comrades!”
“Les Misérables”
“The Life Ahead”
“Minari”
“Quo Vadis, Aida?”

DOCUMENTARY
“Collective”
“David Attenborough: A Life on Our Planet”
“Dick Johnson is Dead”
“The Dissident”
“My Octopus Teacher” *WINNER
“The Social Dilemma”

ANIMATED FILM
“Onward”
“Soul” *WINNER
“Wolfwalkers”

ORIGINAL SCREENPLAY
Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg, “Another Round”
Jack Fincher, “Mank”
Emerald Fennell, “Promising Young Woman” *WINNER
Theresa Ikoko, Claire Wilson, “Rocks”
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”

ADAPTED SCREENPLAY
Moira Buffini, “The Dig”
Christopher Hampton, Florian Zeller, “The Father” *WINNER
Rory Haines, Sohrab Noshirvani, M.B. Traven, “The Mauritanian”
Chloé Zhao, “Nomadland”
Ramin Bahrani, “The White Tiger”

CINEMATOGRAPHY
Sean Bobbitt, “Judas and the Black Messiah”
Erik Messerschmidt, “Mank”
Alwin H. Kuchler, “The Mauritanian”
Dariusz Wolski, “News of the World”
Joshua James Richards, “Nomadland”

EDITING
Yorgos Lamprinos, “The Father”
Chloe Zhao, “Nomadland”
Frederic Thoraval, “Promising Young Woman”
Mikkel E.G. Nielsen, “Sound of Metal”
Alan Baumgarten, “The Trial of the Chicago 7”

ORIGINAL SCORE
Trent Reznor and Atticus Ross, “Mank”
Emile Mosseri, “Minari”
James Newton Howard, “News of the World”
Anthony Willis, “Promising Young Woman”
Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross, “Soul” *WINNER

EE RISING STAR AWARD
Bukky Bakray *WINNER
Conrad Khan
Kingsley Ben-Adir
Morfydd Clark
Sope Dirisu

BAFTA Fellowship
Ang Lee

BAFTA Opening Night 2021 categories, presented on Saturday:

CASTING
“Calm With Horses”
“Judas and the Black Messiah”
“Minari”
“Promising Young Woman”
“Rocks” *WINNER

COSTUME DESIGN
“Ammonite”
“The Dig”
“Emma.”
“Ma Rainey’s Black Bottom” *WINNER
“Mank”

MAKE UP & HAIR
“The Dig”
“Hillbilly Elegy”
“Ma Rainey’s Black Bottom” *WINNER
“Mank”
“Pinocchio”

PRODUCTION DESIGN
“The Dig”
“The Father”
“Mank” *WINNER
“News of the World”
“Rebecca”

SPECIAL VISUAL EFFECTS
“Greyhound”
“The Midnight Sky”
“Mulan”
“The One and Only Ivan”
“Tenet” *WINNER

SOUND
“Greyhound”
“News of the World”
“Nomadland”
“Soul”
“Sound of Metal” *WINNER

BRITISH SHORT ANIMATION
“The Fire Next Time”
“The Owl and the Pussycat” *WINNER
“The Song of A Lost Boy”

BRITISH SHORT FILM
“Eyelash”
“Lizard”
“Lucky Break”
“Miss Curvy”
“The Present” *WINNER

OUTSTANDING BRITISH CONTRIBUTION TO CINEMA
Noel Clarke